26 styczeń 2023

Bądźcie czujni - oszuści wciąż aktywni

zdjęcie: Bądźcie czujni - oszuści wciąż aktywni / pixabay/845527
Włoszczowscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na „wnuczka”, a także ,,policjanta”. Dzisiaj na terenie powiatu włoszczowskiego odnotowano cztery próby takich oszustw. We wszystkich przypadkach seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać.

Tylko dzisiaj czworo mieszkańców powiatu włoszczowskiego odebrało telefony od oszustów. Scenariusz w każdym z przypadków był podobny. Oszuści dzwoniąc do seniorów podawali się za bliskich krewnych lub policjantów informując, że ich syn lub córka mieli wypadek drogowy i będą potrzebne pieniądze. We wszystkich przypadkach seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać.

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje. Najlepiej jest to zrobić, poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa, należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112, po wcześniejszym zakończeniu połączenia z rozmówcą.

Opr. KB